Štrbské Pleso

Vo Vysokých Tatrách som nebola už od mojich študentských čias. Hanbím sa za to! Vždy, keď som cestovala popri tomto majestátnom pohorí, rozmýšľala som, ako to tam  asi v skutočnosti vyzerá. Tento rok  sme  konečne Tatry  navštívili. Samozrejme, že len ich malý kúsok  a tak máme  program na niekoľko ďalších  návštev a túr. Na to, aby sme sa s nimi zoznámili bližšie, budeme  absolvovať ešte  niekoľko ciest vlakom . Benefity obľúbeného spôsobu dopravy seniorov spomínam stále ,pretože  sú  to bezplatné cestovné lístky  a  miestenka, ktorá patrí k pohodlnému cestovaniu na dlhšie cesty a stojí len 1 EURO.   

Vždy sa pri cestovaní  snažíme získať miestenky pri oknách, aby sme mohli pozorovať krajinu a objavovať krásy, ale aj  pamiatky, o ktorých sme už niekde čítali alebo počuli.

Našu  cestu  do Tatier sme začali vo Zvolene  a skončili vo vlakovej stanici  Štrba a ďalej   pokračovali v dobrodružnej ceste zubačkou. Pozorovala som spolucestujúcich , od malých detí s rodičmi ,až po seniorov vyššieho veku. Nováčikmi sme boli asi len my, všetci sa tvárili,  akoby túto cestu absolvovali pravidelne. Okolo nás ubiehala príroda a my sme na vlastné oči videli holé plochy po ničivom polome, ktorý zasiahol značnú časť tatranských lesov. Príroda je však našťastie mocná samoliečiteľka a aj sama  už obnovuje zdevastované plochy.

Za krátky čas sme vystúpili zo zubačky a rozhodovali sa  ktorou trasou ísť,  aby sme sa so Štrbským Plesom zoznámili za jeden deň a zvládli  to bez námahy.  Počasie  bolo také akurátne  na  príjemnú prechádzku a tak isto ani chodníčky neboli  preplnené turistami. Našimi najlepšími pomocníkmi na cestách, ktorí chránia naše nohy sú  trekingové  palice. Ani teraz nesklamali a my sme za krátky čas obdivovali vodnú hladinu plesa.  Končiare našich veľhôr len sporadicky sem –tam osvietili slnečné lúče, ktoré sa odrážali na zachovaných snehových poliach. Pohľad na  masív pohoria, na krásnu prírodu, lesy, vodu, to všetko vnáša do duše pokoj a pohodu.

Štrbské Pleso patrí k našim  morénovým plesám. Vzniklo roztopením ľadovcov a nachádza sa  v nadmorskej výške 1346 m n. m. So svojou rozlohou 19,76 ha je  druhým  najväčším plesom na Slovensku.  V minulosti  bolo majetkom  liptovskej rodiny  Szentiványi, od ktorej ho v r. 1901 odkúpil uhorský štát.

Keď sa pozrieme do histórie, tak zistíme, že sa  v  roku 1970  v Tatrách konali Majstrovstvá sveta FIS v klasických lyžiarskych disciplínach. Tieto významne prispeli k rozmachu Štrbského Plesa. Pri tej príležitosti sa spustila  nová elektrická ozubnicová železnica, postavili sa luxusné budovy na brehu jazera, hotely FIS, Panoráma, Baník, Patria atď. Štrbské  Pleso je aj v súčasnosti známym centrom turizmu a zimných športov, ale aj najvyššie položená liečebná destinácia.

Milí seniori, túto nenáročnú turistickú túru môžete  absolvovať za jeden deň. Samozrejme, myslím len oblasť v okolí Štrbského Plesa. Naše veľhory sú rozsiahle a rozmanité a zaslúžia si našu pozornosť.  Budúcu  návštevu chceme venovať krásnemu vodopádu Skok a Jazierkam lásky. K vodopádu vraj vedie nenáročný turistický chodník.

A aby som nezabudla!Ak ste si nepribalili do ruksaku potravinový balíček,/ voda tam musí byt/na tejto túre sa môžete občerstviť pri stánkoch s rôznymi kulinárskymi špecialitami,alebo v reštaurácii.My sme si posedeli  a občerstvili sa v kolibe a páčilo sa nám!

Tak, milí seniori, stretneme sa na tatranských chodníčkoch!

Vaša Eva

Galéria:

Zdieľam:
  • 17
    Shares