Stará Kalvária – Horná Roveň

V mojich blogoch často spomínam, že som zvedavá na niektoré miesta, pamiatky, prírodné úkazy a chcela som ich vidieť na vlastné oči. Možno to bude znieť ako klišé, ale zvedavosť poháňala vždy  ľudstvo dopredu.

Každý deň sa pozerám na najznámejšiu Kalváriu v historickej Banskej Štiavnici.  Je to vlastne miesto utrpenia Ježiša Krista, jeho umelecké  vyjadrenie . Mnohí domáci si vystúpia na kalvarijný  kopec aj niekoľkokrát do roka, aby obdivovali kaplnky, kostoly ,alebo pre pohľady na krajinu. A turisti si túto túru často naplánujú ako hlavný bod programu pri návšteve historického mesta.

Ja  chcem pozvať seniorov na putovanie za históriou, na túru, ktorú zvládnu  za niekoľko hodín chôdze po nenáročnom teréne. Príroda sa im potom odvďačí krásnymi pohľadmi na  kus Štiavnických vrchov.

Putujte teda s nami ,pretože nás  zvedavosť  doviedla  do Hornej Rovne.  Dozvedeli sme sa,  že sa tam nachádza  Stará Kalvária! Táto malebná dedinka nad Banskou Štiavnicou je obklopená krásnou prírodou, s úžasnými výhľadmi  a asi  práve preto bola predurčená ,aby  tu postavili tento monument.

Našu turistickú túru sme začali v Banskej Štiavnici . K cieľu  cesty, do  Hornej Rovne, sme sa dostali  miernym stúpaním  a keď  sme prešli  dedinu, boli sme blízko cieľa. Na  jej konci sa objavil kopec, lipová alej  a kamenné reliéfy – Stará Kalvária!

Pod mohutnými lipami, v stúpaní do kopca, je osadených šesť reliéfov, znázorňujúcich ukrižovanie Krista. Tieto, podľa historických dokumentov, znázorňovali výjavy : Kristus sa modlí na Olivovej hore , Kristus pred veľkňazom, Bičovanie, Korunovanie tŕním, Nesenie kríža a Pribíjanie na kríž. Reliéfy sú vytesané z jedného  kusa  kameňa a vidieť, že sa na nich už podpísal vplyv počasia za uplynulé storočia. Veď  kalvária bola postavená už v roku 1754.  Uzatvárajú  ju tri kríže Ukrižovania /rok 1730/ a sochy Panny Márie a svätého Jána. Autorstvo reliéfov sa pripisuje majstrovi Dionýzovi Stanettimu.

Na vrchu kalvárie ma zaujali dva stromy, pozostatky niekdajšej lipovej aleje. Hlavne preto, lebo mali orezanú korunu.Vtedy som napísala tieto slová  :

Sadni si človeče pod moju starú korunu,
za chvíľu ti aj ona poskytne prístrešie,
upri svoj zrak do diali,
pokochaj sa krásou
čo ti dal Najvyšší,
spomaľ a prehodnoť svoje kroky…

Dúfala som, že keď sem prídem nabudúce ,bude koruna stromu  zelená. Ale nebola…
Na najvyššom bode kalvárie, pri troch krížoch , sa otvoril pred nami pohľad na Banskú Štiavnicu, jej starú časť , nové sídlisko a krásnu prírodu. Všetko okolo nás kvitlo ,voňalo, upokojovalo. Pohľad na panorámu Banskej Štiavnice a okolia je úchvatný.

Na spiatočnú cestu sme si zvolili  lesnú cestičku, pretože veľmi šetrí naše nohy. Cestou sme nazbierali liečivé bylinky a pochutnali si na práve dozrievajúcich malinách. Po niekoľkých kilometroch sme sa dostali až k Červenej studni, cieľu našej túry. A tu sa nám otvoril pohľad na ďalšiu časť historického mesta.

Tak, ako na každej turistickej prechádzke nám pomáhali naše trekingové palice, dobrá obuv a ruksak.  Nezabudli sme ani na potravinový balíček, ale najmä vodu. Aj táto túra bola nenáročná, trvala len niekoľko hodín a videli sme krásny kút Slovenska. A hlavne, je vhodná aj pre seniorov! Verím, že stretneme na turistických chodníčkoch!

Vaša Eva

Foto:

Zdieľam:
  • 16
    Shares