SPIŠSKÁ SOBOTA

Obľúbili sme si  AquaCity v Poprade  a keď nám telo dá signál, že potrebujeme relax, tak  hneď plánujeme a hľadáme termín kedy nasadnúť na vlak. V seniorskom veku cestujeme najmä vlakom pre výhody ,ktoré nám poskytuje ,a to bezplatné cestovné lístky ,pohodlie a možnosť sledovať okolitú prírodu.

   Tento krát sme sa rozhodli pre celodenný pobyt v AquaCity ,chceli sme  vyskúšať všetky bazény,  vírivky ,  masážne trysky  a vonkajší bazén s príjemnou minerálnou vodou. Skúste raz  zažiť ten pocit, pobudnúť v teplej minerálnej vode ,dať sa masírovať  tryskami a dýchať vlhký vzduch z pariacej sa vody pod holým nebom. Mala to byť taká dlhšia rehabilitačná vodoliečba , bola som totiž len dva mesiace po výmene kolenného kĺbu. S rešpektom som sa pripravovala na cestu , veď nastupovať  a vystupovať z vlaku a na niektorých staniciach  sa  aj premiestňovať  po schodoch s barlami je dosť náročné. Pri takomto cestovaní vlakom si dávam veľký pozor na vhodnú  obuv. Je nepríjemné ,keď sa stane úraz pri nastupovaní alebo vystupovaní . Bola som toho svedkom, keď starší  pán v šľapkách padol do koľajiska.

   Keď sme si plánovali túto cestu, rozhodli sme sa pobudnúť aspoň deň v Poprade ,ubytovať sa v blízkosti zariadenia  a zoznámiť sa so zaujímavosťami  tohto kraja. Absolvovať za jeden deň aj spiatočnú cestu sme považovali za unavujúce.

   Hľadali sme najmä penzióny s vôňou dreva ,útulným zariadením , príjemnými majiteľmi a recenziami, v ktorých   návštevníci vyjadrovali svoju spokojnosť. Necelý kilometer od AquaCity sme  taký našli. Ubytovali  sme sa v Penzióne Pod bránou, ktorý spĺňal všetky naše predstavy. Príjemná majiteľka, výborná posteľ, dobré raňajky a všetko za veľmi slušnú cenu. Aj pre seniorov. Môžem vrelo odporučiť.

     Po raňajkách  sme si chceli  ešte pozrieť nejaké zaujímavosti v blízkom okolí . Stačilo zájsť len pár metrov  do kopca a ….

   Predstavovali sme si ,že uvidíme niekoľko historických budov Spišskej Soboty , no skutočnosť bola úžasná! Krásne  rozsiahle námestie, jedna budova krajšia ako druhá, história a staviteľské slohy ,pastva pre oči. Nádherné historické centrum s gotickými, renesančnými a barokovými meštianskymi domami vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu v roku 1950.

    V 13.storočí patrila  k trhovým mestám a v 17. a 18.storočí bola centrom obuvníckeho, čižmárskeho, krajčírskeho, kožušníckeho a gombičkárskeho cechu. Mesto žilo  obchodom  a kultúrou.

  Prechádzali sme od budovy k budove a študovali komu patrila, kto v nej žil a čomu slúži v súčasnosti. Nevedeli by sme si veru vybrať v ktorom dome by sme chceli bývať. Každý má svoje čaro. Niektoré sú sídlom inštitúcií, v druhých sú kaviarničky, čajovne, reštaurácie, penzióny, hotely, alebo súkromné domy.

Centrum Spišskej Soboty ,  námestie spolu s renesančnou zvonicou, Mariánskym stĺpom, kaplnkou sv. Anny a neskororománskym rímskokatolíckym farským kostolom svätého Juraja z roku 1273.Jeden zo šiestich oltárov je od majstra Pavla z Levoče.

Evanjelický klasicistický kostol z roku 1777.

  Na bližšie  zoznámenie sa s takouto krásnou históriou treba viac času. Boli sme však radi, že sme sa celkom náhodou dozvedeli a videli krásny kus Slovenska.

  A ešte niekoľko rád nakoniec: cenovo zaujímavé lístky do AquaCity Poprad môžete získať ako skupina seniorov, alebo s kupónom na zľavu.

    Stretneme sa na cestách ! Vaša Eva

Zdieľam:
  • 24
    Shares