KÚPELE LÚČKY

Kúpele Lúčky rezonovali v mojej pamäti ešte z čias, keď sa spomínali ako zázračné kúpele, v ktorých sa liečili  ženy túžiace  po dieťatku.  Mnohým pacientkam  pomohli, najmä minerálna voda a často aj oddych v krásnom prostredí. Hovorilo sa o nich ako o „ženských kúpeľoch“,  akoby sa  v nich neliečil žiadny príslušník mužského pohlavia.

Kúpele Lúčky boli  v zozname miest, ktoré sme chceli  navštíviť. Naše cesty absolvujeme vlakom a preto si najčastejšie vyberáme lokalitu ,ktorú môžeme pozrieť za jeden deň a cesta je nenáročná aj pre seniorov. Našou  cieľovou vlakovou stanicou  bol  Ružomberok a odtiaľ sme pokračovali autobusom do kúpeľov.  Cestovali sme spolu s kúpeľnými hosťami, výletníkmi a miestnymi obyvateľmi. Výletníci boli zo susedného štátu , veľmi príjemní a veselí . Dozvedeli sme sa ,že idú na Starhrad,  ale  až neskôr sme si naštudovali, že  sú to vlastne pozostatky Liptovského hradu. Vždy je dobre, keď nám v neznámom prostredí niekto poradí. Aj teraz sme  poprosili ochotného „domorodca“, ktorý nešetril radami, a tak sme  vystúpili čo najbližšie pri vodopáde. Ešte aj cestu nám ukázal.

O pár minút sa nám naskytol pohľad  na „padajúcu vodu „. A veru stál za to! Mnohí návštevníci, tak ako my, prišli len obdivovať jeho krásu a iní patrili ku kúpeľným hosťom. Odvážlivci hľadali miesta na fotografovanie ,zaujímali rôzne miesta kde by vynikla krása vodopádu, ale aj ich odvaha. Niektorí plávali v jazierku pod ním, pretože   vďaka  teplým prameňom  nezamŕza . Terasy z travertínu rôznej veľkosti   vytvarovali kaskádovitý vodopád vysoký 12 metrov. Tento lúčanský patrí k najkrajším a najnavštevovanejším, pretože leží uprostred dediny a je k nemu veľmi dobrý prístup. Zaradil sa medzi päť slovenských vodopádov, ktoré v roku 1974 vyhlásili za národnú prírodnú pamiatku. Ďalším krásnym  prírodným útvarom sú neďaleké Lúčanské travertíny, vyhlásené tiež za národnú prírodnú pamiatku a o niečo ďalej ,ešte známejšie  Bešeňovské  travertíny. Tieto lúčanské travertíny a celá lokalita je známa  vývermi minerálnej vody s teplotou 17 -33 stupňov Celzia. Travertín sa v minulosti aj ťažil ,ale hrozilo porušenie podzemných vôd a preto sa ťažba ukončila.

Vodopád a travertíny tvoria akúsi prirodzenú hranicu medzi obcou a kúpeľmi.   Obec   sa spomína už v roku 1287  a obklopujú ju krásne lesy, ktoré sú súčasťou  Chočského podhoria. Nám sa obec veľmi páčila, evokovala kľudný dedinský život, ktorého súčasťou je záhrada plná kvetov a ovocných stromov.

Keď sme sa do sýtosti vynadívali na padajúcu vodu, oddýchli si v parku , stúpajúcim chodníkom popri vodopáde sme sa  dostali  do druhej časti Lúčok, a to kúpeľov.

Tieto  kúpele sú známe od roku 1761 kedy  postavili  prvú kúpeľnú budovu. Okrem  ženských , onkologických  tu  liečia aj choroby tráviaceho ústrojenstva,  porúch látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové , choroby pohybového ústrojenstva, choroby z povolania atď. V liečbe pomáha  najmä  sadrovcovo-zemitá uhličitá voda o teplote 31,5 °C z prameňa Valentína. V areáli  kúpeľov , v krásnom  parku nachádzajú  svoje stratené zdravie kúpeľní hostia , ubytovaní v niekoľkých  kúpeľných domoch. Dominantný je  liečebný  dom  Choč .  Termálny bazén   v súčasnosti   otvorili už aj pre verejnosť, no pri našej návšteve nám počasie neprialo. Pršalo a vtedy je vonkajší bazén pre návštevníkov uzatvorený.

Nad Lúčkami sa vypína majestátny  Veľký Choč / 1608 m n.m./  Z jeho vrcholu  je úžasný výhľad na Dolný Liptov a Oravu. Pohľad na Choč, obkolesený krásnymi lesmi, sa nám otvoril hneď ako sme vstúpili do  areálu kúpeľov . Určite musí pôsobiť upokojujúco na pacientov a prispievať k liečebnému procesu. Z Lúčok, smerom na sever pokračuje cesta  údolím do obce Osádka a ďalej  až do Dolného Kubína, teda na Oravu. Vzdialenosť týchto dvoch cieľov je 18 km. Myslím si, že  to bude pekná turistická prechádzka, ktorú určite absolvujeme.

Počas jedného dňa sme toho stihli dosť. V liečebnom dome  Choč sme si pochutnali na obedovom menu a ochutnali aj liečivú vodu. Určite sme tento krásny kút nenavštívili poslednýkrát. Dozvedeli sme sa, že v  blízkosti Lúčok  sa nachádzajú aj pozostatky Liptovského hradu, ktorý patril k najvyššie položeným na Slovensku a dal ho postaviť kráľ  Béla  IV . v roku 1262. A tešíme sa aj na prírodné termálne kúpalisko uprostred hôr v Kalamenoch, kde sa dá kúpať zadarmo, a to počas celého roka.

Milí seniori, spomínané lokality môžete navštíviť za deň. Keď  sa  však chcete  okúpať v Kalamenoch a navštíviť hrad, tak si treba objednať ubytovanie, a to aj v súkromí. A nezabúdajte na vhodné oblečenie, obuv, lieky, tekutiny, potravinový balíček a trekingové palice. Stretneme sa  na turistických chodníčkoch!

Vaša Eva

Foto a video z návštevy:

 

Zdieľam:
  • 17
    Shares