KOŠICE – Dóm sv. Alžbety – kultové miesto

Určite budete  so mnou milí priatelia – seniori súhlasiť, že  niekedy potrebujeme  byť sami so sebou a dať si do poriadku myšlienky a len tak rozjímať. Cítime , že niektoré miesta na nás pôsobia veľmi upokojujúco a nabíjajú nás energiou. Keď som prvýkrát počula o kultových miestach, túžila som ich navštíviť  a pocítiť ich vibrácie.  Kultové  miesta sú posvätné, vzbudzujú úctu  a sú nábožensky uctievané.

    Dóm svätej Alžbety  v Košiciach  sa stal mojím snom. Počula som od   priateľov, že cesta do Košíc je veľmi pohodová . Mnohí sa aj v ten istý deň  po výlete vrátili do svojho bydliska, i keď bolo značne vzdialené. Často  ich najdôležitejším bodom programu bola omša v tomto monumentálnom gotickom chráme. A mnohí povedali, že išli „ na kávičku „ do tejto metropoly.

  Aj tento raz  sme si zvolili  najbezpečnejšiu  a najpohodlnejšiu cestu pre seniorov , finančne nenáročnú, a to cestu vlakom. Cestovné lístky bezplatné, len pre rezerváciu miesta odporúčam zakúpiť si miestenky. Na cestu sa treba dobre pripraviť po každej stránke, obuť si pohodlnú obuv, vziať si potravinový balíček , mať v zásobe dostatok tekutín a nezabudnúť na lieky.

   Cesta ubiehala bez problémov ,pozorovali sme prírodu a konštatovali sme ,že vidíme z okna veľa zaujímavých miest, o ktorých sme ani netušili. Z vlaku sme nevystúpili s ruksakom sami. Zaradili sme sa do „rodiny“ seniorov rovnako vystrojených na cesty. Košická stanica spĺňa všetky požiadavky a potreby cestujúcich .Moderné priestory ,butiky, predajne, reštaurácie, miesta na prvotné osvieženie sa po ceste, na dobrú kávičku. Prešli sme len niekoľko sto metrov od stanice a na známom námestí  sme uvideli chrám, ktorý bol naším cieľom.

     Gotický Dóm sv. Alžbety  je najväčšia a najvýchodnejšie ležiaca katedrála na Slovensku. Jej  výstavba sa začala v roku 1380,pokračovala niekoľkými etapami a dokončil ju ako päťloďový dóm s krížnou loďou.  Je viditeľná už z diaľky, jej dĺžka je 60 metrov a šírka 36 metrov. Dóm zasvätili sv. Alžbete Uhorskej , dcére kráľa Ondreja II. Traduje sa, že bola veľmi dobrým človekom ,  robila charitatívne skutky a poskytovala jedlo chudobným.

    Interiér kostola vôbec nezaostával za našimi predstavami. Obdivovali sme majstrovstvo staviteľov, sochárov, maliarov , rezbárov a všetkých čo tú krásu vytvorili. Najväčšiu pozornosť sme venovali hlavnému oltáru sv. Alžbety, ktorý pochádza  z rokov 1474 až 1477 a jeho súboru 48 gotických tabuľových  malieb. Zlatnícke práce majstra Szilassyho sú národnou kultúrnou pamiatkou.

     Posadili  sme sa do lavíc kostola a nasávali pokoj a  vesmírnu energiu. Chvíľu sme boli sami so sebou. Tak pôsobilo kultové miesto na nás.  Ten pocit  som očakávala…

URBANOVA VEŽA

    Urbanova veža  je vlastne  zvonica  Dómu  sv. Alžbety  zasvätená sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom  svätej Alžbety  a Kaplnkou  svätého Michala bol komplex vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku  1970.    V roku  1556  veža aj Dóm  vyhoreli a roztavili sa aj ich zvony.  O rok neskôr  z nich zliali  zvon Urban, ktorý vážil 5 ton  a umiestnili  ho do veže. Veža počas storočí prešla rôznymi stavebnými úpravami, a to strecha a aj budova. Ďalšie ničivé plamene zničili vežu a aj zvon v roku 1966.Do  dnešnej podoby ju zrekonštruovali o rok .V súčasnosti  je v nej Múzeum voskových figurín. Pôvodný zvon Urban je vystavený  pred vežou.

KAPLNKA sv. MICHALA

   Túto kaplnku postavili  v 14.storočí na území mestského cintorína. Volali ju aj  Cintorínska kaplnka. Jej meno je spojené so svätým Michalom Archanjelom ,ktorý má vážiť duše na Poslednom súde a podľa toho sa rozhodne, ktorá duša pôjde do neba. V 15.storočí pristavili ku kaplnke bočnú loď. V 17. storočí sa tu konali bohoslužby v slovenčine, preto ju volali aj slovenským kostolom . Kaplnka bola niekoľkokrát zrekonštruovaná a terajšiu podobu má od roku 2006.

Košice sú známe krásnym námestím  a zrekonštruovanými budovami.  Mnohé historické udalosti sa spájajú s týmto mestom .Jeden deň je na poznávanie málo.  Ak túto metropolu navštívite ,budete  na tento nenáročný výlet   dlho spomínať a  chcieť  sa do nej vrátiť. Tak ako my. Prezradím vám ,že tam  robia veľmi dobrú zmrzlinu a ceny sú veľmi výhodné. Tak isto je to aj  v ázijskej reštaurácii .A aj preto sa do Košíc vrátime!

       Stretneme sa!

                                   Vaša Eva

Zdieľam:
  • 41
    Shares